Afty: kedy a prečo vznikajú

Máte v ústach pľuzgierik s bielou čiapočkou, ktorý nie a nie zmiznúť? Sprevádza ho pálčivá, prenikavá bolesť? Tak to vás asi veľmi nepotešíme. Práve táto kombinácia totiž indikuje aftu. Afty v ústach sú popisované už v starovekom Grécku a v dnešnej dobe sa radia medzi časté problémy ústnej dutiny. Toto zápalové ochorenie najčastejšie vzniká na povrchu sliznice a ohrozuje najmä deti a ľudí v produktívnom veku. Liečba môže byť zdĺhavý proces, pričom nám príčina jeho vzniku uniká.

Afty v ústach

Afta v ústach (rekurentná aftózna stomatitída) je neinfekčný a neprenosný zápal. Vyznačuje sa malými vriedkami, ktorým predchádzajú prasknuté pľuzgiere. Ich farba sa mení v závislosti od štádia, počnúc žltou a bielou. Po prasknutí pľuzgiera je vriedok ohraničený sčervenaním, ktoré signalizuje silné podráždenie.

Toto podráždenie môže gradovať pri rozprávaní, jedení či pití. Afty v ústach, ich umiestnenie, rozsah a množstvo sa líšia od druhu afty. Tá môže byť:

  • Malá afta: Najčastejšia forma afty. Vyskytuje sa až v 80%. Ich počet sa pohybuje do šiestich kusov s rozsahom do 4mm. Najčastejšie sa objavuje v prednej časti úst, v tzv. vestibule, na hranách a spodine jazyka. Menej často sa vyskytujú na podnebných oblúkoch, mäkkom podnebí a mandliach. Priemerná doba liečenia je 10 dní.
  • Veľká afta: Menej častá forma afty. Jej veľkosť sa pohybuje niekde okolo 1cm a vyskytuje sa len v 10% prípadov. Miesto výskytu nie je presne špecifikované a môže sa objaviť prakticky kdekoľvek v ústnej dutine. Pri veľkých aftách nastáva častá recidíva (opakujú sa) a môžu zanechávať jazvy.
  • Herpetické formy afty: Počet vriedkov herpetitných áft môže narásť až do počtu 100, pričom situované sú zväčša na spodnej strane jazyka. Doba liečenia presahuje 1 mesiac a tento proces je veľmi bolestivý.

Afty - príčina tvorby

Príčina tvorby áft môže byť:

  • Chybný zhryz: Liečba chybného zhryzu patrí do rúk ortodontistov, ktorí dokážu skorigovať správne postavenie čeľustí pacienta. Riešia aj sprievodné problémy, ktoré ich zlé postavenie môže napáchať. Do tejto skupiny patria napríklad afty.
  • Nosenie ortodontického aparátu: Nesprávne sediaci ortodontický aparát, najmä drôtiky, môžu mechanicky poškodiť mäkké tkanivo steny ústnej dutiny. Následkom sú časté afty, ktoré sa bez odstránenia problému objavujú pravidelne.
  • Mechanické poranenia: Príčinou mechanického poranenia nemusí byť len nevhodný ortodontický aparát, ale napríklad aj jedlo. Čipsy či iné pokrmy, ktoré majú ostré hrany, môžu spôsobiť poranenia mäkkých častí stien jazyka a podnebia. Toto sa prejavuje podobne ako afta.
  • Nesprávna ústna hygiena: Aby bola dentálna hygiena efektívna a splnila svoj účel, je dôležité pri nej používať správne pomôcky. Tvrdá kefka sa do tejto skupiny rozhodne neradí - aj ona totiž môže podnietiť tvorbu afty. 
  • Chemické podnety: K vzniku áft môžu prispieť aj pasty, ktoré obsahujú iritujúce látky, napríklad laurylsulfát sodný.

Presné príčiny vzniku áft nie sú objasnené. Uvažovalo sa, že ich príčinou sú vírusy, baktérie, hormonálne poruchy či nedostatok vitamínov. Nič z toho sa však nedokázalo preukázať. V súčasnosti sa vedci prikláňajú k názoru, že ide o poruchu lokálnej imunity.

Liečba v Schill Dental Clinic

Afty zväčša zmiznú po niekoľkých dňoch. Ak sa tak nestane a afty pretrvávajú 2 týždne a dlhšie, prípadne nimi trpíte často, je nutné navštíviť stomatológa. U nás dostanete termín ešte dnes. Vďaka nadštandardnému modernému prístroju Velscope a špičkovo vyškoleným odborníkom vieme odhaliť akékoľvek nebezpečné zmeny na slizniciach a následne stanoviť liečebný postup. Bolesti, ani dlhého čakania na ošetrenie sa u nás báť nemusíte.

Najlepšou cestou k zdraviu je pravidelné absolvovanie preventívnej prehliadky, kedy zubár dokáže zistiť, či sa v ústnej dutine pacienta nachádza afta. To, ako často treba chodiť na preventívne prehliadky je individuálne, v prípade častého výskytu áft navrhne stomatológ častejšie návštevy. Dentálna hygiena je základným prostriedkom eliminácie baktérií a vírusov, ktoré môžu prispieť k vzniku áft.

Domáca liečba afty

Aftu mnohí pacienti riešia domácou liečbou. Základom je obmedzenie dráždivých potravín v podobe kyslých, pikantných a horúcich jedál. Výnimkou nie sú ani nápoje, vrátane malinoviek a perlivých vôd. Nápomocné môže byť užívanie doplnkov výživy – prípravky na podporu imunity, vitamíny (najmä C, B6, B12).

Úľavu môže priniesť aj povrchová liečba vo forme nanášania voľnopredajných gélov, o vhodnosti ktorých je dobré sa poradiť s lekárom, či lekárnikom. Pomôcť môže čajovníkový olej, ktorý má antibakteriálne účinky, ale aj propolisová tinktúra, či vlažný odvar z repíka lekárskeho, ktorý napomáha hojeniu slizníc. Ak však spozorujete akékoľvek zhoršenie stavu po aplikácii domácej liečby, treba s takouto liečbou okamžite prestať a vyhľadať lekársku pomoc, nič už na aftu neaplikovať. 

Nikdy však nenanášajte na ranu liečivá a prípravky, ktoré nie sú určené na priame použitie na ranu! V mnohých prípadoch sú afty len niekoľkodňovou záležitosťou. Ak však nezaberá domáca liečba alebo sú afty príliš rozsiahle, odporúčame návštevu lekára - ten navrhne vhodnú liečbu.


Objednať
teraz

OBJEDNÁVKA

Vyberte si kliniku

Bratislava

+421 (0) 2 5464 7417
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: +421 (0) 903 280 280

vylpňte formulár a my sa Vám ozveme

Zaslaním vyplneného formuláru beriete na vedomie, že spoločnosť Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o., Schill Dental Clinic Košice s.r.o. a Schill Dental Clinic Praha s.r.o. budú spracúvať Vaše osobné údaje výhradne za účelom vybavenia Vašej objednávky.
 
Zároveň naše spoločnosti pristupujú k ochrane Vašich osobných údajov seriózne a preto upriamujeme Vašu pozornosť na Poučenie dotknutej osoby, kde sa dozviete kompletné informácie o Vašich právach a spôsobe spracúvania Vašich osobných údajov.