Ako rozoznať zubný kaz od zápalu zuba

Zubný kaz či zápal zuba?

Napriek tomu, že sa jedná o dve diagnózy, veľmi úzko spolu súvisia. Konieckoncov, ako vždy pri ľudskom tele - všetky diagnózy spolu súvisia a ovplyvňujú jedna druhú. Ešte lepšie by bolo povedať, že všetky orgány spolu súvisia a ak sa poškodí jeden, nutne to ovplyvní celý organizmus. Diagnóza je len pomenovaním toho, čo sa poškodilo a nesmie nás limitovať v pohľade na celého človeka.

Zubný kaz

Zubný kaz je infekčné ochorenie, ktoré vzniká pri dlhodobom pôsobení baktérií na povrchu zuba. V dôsledku prítomností baktérií a ich metabolizmu klesá pH, teda prostredie je kyslejšie a keď sa zub nachádza v takomto prostredí dlhodobo alebo veľmi často, začne sa mu “rozpúšťať” alebo demineralizovať sklovina. Ak nezabezpečíme jej remineralizáciu (ideálne umytím zubov a dostatočným časom medzi jedlami), pokračuje rozpúšťanie stále viac a viac, až sa do skloviny dostanú baktérie. Cez sklovinu sa dostanú do dentínu. V tomto štádiu kaz vôbec necítime a tým je zradný - máme kaz, ale netušíme o ňom.

Šíri sa ďalej a ako pokračuje smerom k zubnej dreni, pomaly ho začíname cítiť. V tomto štádiu môžeme cítiť citlivosť na studené alebo sladké. Bolesť však utíchne vtedy, keď odoznie podnet. Jediným riešením je odstrániť zubný kaz a zub zaplombovať.

Ak tak neurobíme a kaz už je veľmi blízko pri zubnej dreni, zubná dreň sa začne príliš prekrvovať a vznikne hyperémia pulpy - dreň ešte nie je zapálená, ale má od toho len krôčik. V tomto štádiu zub reaguje prehnane - to znamená, že bolesť na termické podnety trvá ešte chvíľu aj po odoznení podnetu a zväčša neviete povedať, ktorý zub vás pobolieva, neviete lokalizovať bolesť.

Riešením je opäť odstránenie kazu a plomba a je ešte šanca, že sa zubná dreň ukľudní a nebude potrebné endodontické ošetrenie.

 

Zápal zubnej drene - pulpitída

 

Ak však kaz neodstránime, zubná dreň sa zapáli a my vtedy pociťujeme silnú bolesť zuba. Bolesť je stála, čiže bez podnetu, pulzujúca, môže vyžarovať do oka, ucha, či ramena. Kvôli anatómii zuba na ňu málo zaberajú analgetiká.

Riešením je endodontické ošetrenie - dôkladné mechanické prečistenie všetkých koreňových kanálikov a ich dezinfekcia a následné hermetické uzatvorenie. U nás prebieha toto ošetrenie pod mikroskopom, aby sme mali istotu kvalitného prečistenia a presného zaplnenia.

V skratke by sa dalo povedať, že zubný kaz nebolí, až kým sa nepriblíži k zubnej dreni. Od momentu, kedy zubný kaz začneme cítiť, klesá šanca, že nám ostane živý zub. Čím viac odkladáme návštevu zubára, tým je šanca menšia.

Najlepším riešením je pravidelné absolvovanie preventívnych prehliadok, kde uvidíme možné zubné kazy aj vtedy, ak o nich ešte neviete. U nás dostenete termín hneď do 24 hodín, ak máte bolesť, tak hneď.


Objednať
teraz

OBJEDNÁVKA

Vyberte si kliniku

Bratislava

+421 (0) 2 5464 7417
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: +421 (0) 903 280 280

vylpňte formulár a my sa Vám ozveme

Zaslaním vyplneného formuláru beriete na vedomie, že spoločnosť Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o., Schill Dental Clinic Košice s.r.o. a Schill Dental Clinic Praha s.r.o. budú spracúvať Vaše osobné údaje výhradne za účelom vybavenia Vašej objednávky.
 
Zároveň naše spoločnosti pristupujú k ochrane Vašich osobných údajov seriózne a preto upriamujeme Vašu pozornosť na Poučenie dotknutej osoby, kde sa dozviete kompletné informácie o Vašich právach a spôsobe spracúvania Vašich osobných údajov.