Blog

Sliny a zubný kaz

sliny a zubný kaz

Ako spolu súvisia sliny a zubný kaz?

Sliny sú našimi veľkými pomocníkmi. Bez nich by sme nevedeli prehĺtať, zhoršilo by sa naše trávenie, rozlišovanie chutí, mali by sme doráňané ústa, rany by sa rýchlo infikovali a boli zapálené. No a v neposlednom rade by sme mali pokazené zuby. Sliny a zubný kaz spolu totiž významne súvisia, pričom sliny nám v boji proti kazu veľmi pomáhajú. Ako vieme pomôcť my im?

Dobré zuby v zrelom veku

Dobré zuby v zrelom veku

Dobré zuby je dôležité mať v každom veku pre ich vplyv na celkové zdravie. Pomôžeme vám nielen praktickou realizáciou, ale aj edukáciou a vysvetlením správnej starostlivosti.

 

Z pekných zubov dokonalé

Mária Zelinová

Predné zuby v správnych proporciách

Bez brúsenia a injekcií vám vytvoríme nový úsmev v priebehu pár dní. Navyše si môžete model nových zubov u nás vyskúšať “nanečisto”.

Zubný röntgen - je dôvod sa ho báť?

Posvietili sme si na zubný röntgen

Všetci ľudia na svete sme vystavení radiačnému žiareniu, nedá sa mu vyhnúť. Jednak prírodnému - z kozmického žiarenia, zemského žiarenia; a potom umelému, ktoré pochádza napríklad z TV a PC obrazoviek, či z lekárskych vyšetrení.

Ako rozoznať zubný kaz od zápalu zuba

Zubný kaz či zápal zuba?

Napriek tomu, že sa jedná o dve diagnózy, veľmi úzko spolu súvisia. Konieckoncov, ako vždy pri ľudskom tele - všetky diagnózy spolu súvisia a ovplyvňujú jedna druhú. Ešte lepšie by bolo povedať, že všetky orgány spolu súvisia a ak sa poškodí jeden, nutne to ovplyvní celý organizmus. Diagnóza je len pomenovaním toho, čo sa poškodilo a nesmie nás limitovať v pohľade na celého človeka.

Zápal zuba a jeho príznaky

Zápal zuba vie nepríjemne potrápiť

 

Zatiaľ čo o zubnom kaze dlho nemusíme vedieť, keď sa zub zapáli, o tom určite vieme. Charakterisktická je silná, pulzujúca alebo bodavá bolesť, na ktorú málo zaberajú analgetiká. Môže vyžarovať do oka, čela, ucha, krku, či ramena. V závislosti od stavu zápalu môže bolesť vyvolať podnet (tepelný), pri pokročilom zápale už zub bolí stále, bez podnetu.

Oprava zubov

Oprava zubov kvalitne a na jednom mieste

Trápi vás bolesť zuba, vypadnutá plomba, starý mostík? Alebo máte dlhotrvajúci problém a neviete kam sa obrátiť? Behali ste kvôli OPG snímku po celom meste? Či ste boli odoslaní na čistenie kanálikov alebo implantát inde? Môžete prísť (nielen) na tieto zákroky k nám.

Zlomený zub

Zlomený zub vieme opraviť na počkanie

 

Napriek tomu, že zlomený zub objektívne nie je úplná katastrofa, subjektívne to môže byť veľmi náročné. Ak sa totiž zlomí predný zub, miešať sa v nás začnú pocity smútku, že už nebudeme vyzerať ako predtým, strachu, či sa bude dať zub opraviť a hanby, že takto predsa nemôžeme teraz fungovať. Keď sa manželovi (autorky článku) zlomil predný zub ako chlapcovi v 11 rokoch, tajne preplakal skoro celú noc. Takže subjektívne to malá katastrofa naozaj môže byť. Rozumieme a sme tu pre vás. 

Oprava zlomeného zubu kvalitne, krásne a rýchlo

Keď oprava zlomeného zubu nebolí

Keď sa vám zlomí zub, je to nepríjemná záležitosť nielen z estetického hľadiska, ale aj psychologického a zdravotného. Zub môže jednak bolieť, no môže sa aj zapáliť, či odumrieť.  Niekedy môže zub celý prasknúť a lomná línia môže prechádzať až do koreňa. U nás je každá jedna oprava zlomeného zubu odvedená kvalitne a precízne, s prirodzeným výsledkom, ktorý vydrží.

 

Rakovina hlavy a krku a rizikové faktory

Rakovina úst je podmienená hlavne vonkajšími faktormi a tie vieme ovplyvniť

Ochorenie, ktoré nikto nechce mať, je rakovina. Treba o ňom však rozprávať, pretože celosvetovo stúpa incidencia rakoviny hlavy a krku. Takto sa označujú onkologické ochorenia, postihujúce sliznicu horných dýchacích ciest. Väčšina uvedených nádorov sa vyskytuje v ústnej dutine, v hltane a hrtane. Na hlave a krku sa nachádza veľa krvných a lymfatických ciev, nádor vie rýchlo prerásť do týchto ciev a prostredníctvom nich metastázovať na iné miesto organizmu. Z toho vyplýva rýchly spád ochorenia a zlá prognóza. Rakovina hlavy a krku je dokázateľne podmienená fajčením, nadmerným pitím alkoholu a hpv infekciou.

 

Zubná chirurgia ako cesta k zdraviu a kráse

Môže mať zubná chirurgia významný vplyv na našu atraktivitu?

Odpoveď znie - áno! Nielen náš pocit, ale aj vedecké štúdie dokazujú, že úsmev má výrazný vplyv na našu atraktivitu. Usmiatu tvár respondenti označili za atraktívnejšiu aj v porovnaní s inou, “dokonalejšou” tvárou, no bez úsmevu.

Rovnako stav ústnej dutiny má významný vplyv na celkové zdravie. Napríklad strata zubov ovplyvňuje prijímanie a výber potravy, čoho následkom môže byť zhoršenie trávenia a vstrebávania živín, nedostatok minerálov, vitamínov a celkové zníženie kvality života. Chýbajúce zuby spôsobujú úbytok kosti v „prázdnom“ mieste či posun okolitých zubov.

Ústna dutina

Ústna dutina je zázračné miesto, ktorému vďačíme za veľa

Je to priestor nepravidelného tvaru, ktorý ohraničujú pery, líca, podnebie a spodina úst.

Zápal medzizubnej papily

Poznáte to, jete pukance a medzi zuby sa vám dostane tá ostrá časť z kukurice. Aj toto môže byť spúšťačom zápalu ďasna medzi dvoma zubami, ktoré sa volá medzizubná papila. Takýto zápal sa teda volá papilitída a je taký nepríjemný, že bolesťou pripomína bolesť zuba. Riešenie je však jednoduchšie.

Implantácie včera a dnes

Nápad implantovať náhradné zuby vôbec nie je výstrelkom tejto doby. Zmienky o prvých zubných implantátoch sa datujú od roku 600 p.n.l. v Mayskej civilizácii, kedy na tento účel používali úlomky mušlí.

Celokeramické korunky

Aké poznáme celokeramické korunky, kedy a prečo sa pre ne rozhodnúť?

Celokeramická zubná korunka je akoby ochranný a estetický plášť na povrchu nášho zuba, alebo je naskrutkovaná na zubný implantát. Prekrýva celú viditeľnú časť zuba od ďasna až po žuvaciu plôšku zuba. Nejedná sa o náhradu celého zuba, ale len viditeľnej časti zuba - korunky. Na nasadenie korunky potrebujeme vlastný koreň a pahýľ zuba, na ktorý sa nasadí, alebo implantát, ktorý je náhradou koreňa.

Implantácia v zubnom lekárstve

zubný implantát

Implantácia nie je len náhradou chýbajúcich zubov

Je všeobecne známe, že zubnými implantátmi sa nahrádzajú chýbajúce zuby, ale už málokto vie, že sa nimi lieči strata kosti alebo sa jej predchádza. Kosť na to, aby bola zdravá a pevná, potrebuje byť zaťažovaná. V kostnom tkanive totiž prebieha metabolizmus a ten reaguje na potreby organizmu. Ak kosť zaťažujeme, naše telo vie, že ju potrebujeme a kosť je pevná. Ak ju nezaťažujeme, telo si myslí, že ju nepotrebujeme a začne nám ubúdať.

Čo spôsobuje citlivé zuby?

citlivé zuby

Zub je veľmi zaujímavý orgán, vnútri je živý a vonku neživý. Vnútri sú cievy a nervy, navrchu ho chráni najtvrdšie tkanivo v tele - sklovina. Medzi týmito dvomi extrémami je dentín, ktorý ich spája a chráni aj vnútro - dreň, aj sklovinu. Keby nebolo dentínu, sklovina by nám praskala, lebo je síce tvrdá, ale veľmi krehká a potrebuje oporu v podobe dentínu . A naopak, sklovina chráni dentín pred vonkajšími vplyvmi. 

Dentín neobsahuje krvné cievy, avšak obsahuje živé bunky, ktoré komunikujú s nervami drene. Štruktúru dentínu tvoria kanáliky, v ktorých sú výbežky týchto živých buniek a tekutina, ktorá sa rozkmitá, keď sa k dentínu dostane termický podnet. Pomocou tekutiny sa podnet prenesie na bunky a ďalej na nervové zakončenia zubnej drene. Výsledkom je náhla, prudká bolesť.  Dalo by sa teda povedať, že dentín “cíti”. To, že máme citlivé zuby znamená, že máme niekde odhalený dentín.  

Zubár Košice

Schill Dental Clinic Košice

Pojem ZUBÁR KOŠICE nabral iný význam

U nás dostanete termín hneď. Dnes zavoláte, dnes ste u zubára. Všetky vyšetrenia prebehnú na našej klinike, nikam inam nemusíte chodiť. Dozviete sa o vašich zuboch všetko, naši špičkoví odborníci vám všetko vysvetlia a navrhnú riešenia, z ktorých si vyberiete. Dozviete sa presnú cenu celej liečby vopred a vy sa rozhodnete, ako ju rozložíme v čase, aby vám to vyhovovalo po každej stránke. Moderné technológie nám však umožňujú, aby ste s novými zubami odišli aj hneď. Všetko na jednom mieste, rýchlo, bezbolestne, trvácne. Naša klinika má 24 rokov skúseností a cez 50 000 spokojných pacientov. Za kvalitou si stojíme a preto vám dávame 5 ročnú záruku na všetky zákroky.

Zdravé zuby

Zdravé zuby a ďasná sú nevyhnutné pre náš plnohodnotný život. Okrem toho, že si vďaka nim môžeme pochutnávať na akomkoľvek jedle, pomáhajú zdravému tráveniu a sú príťažlivé, sú aj súčasťou nášho celkového zdravia. Ak máme zapálený zub alebo ďasná, je to akoby sme mali zapálený akýkoľvek iný orgán v tele a takýto stav má svoje dôsledky a riziká pre celkové zdravie.

 

Aké sú zdravé zuby a ďasná?

Také, s ktorými môžete žuť čokoľvek, nebolia vás na žiadny tepelný podnet, ani na záhryz, už vôbec nie spontánne, žiaden zub sa nekýve, žiaden nie je zlomený, odnikadiaľ nevyteká hnis, neobťažuje vás zápach, nemáte žiadne ranky v ústach, jazyk je voľne pohyblivý a nebolestivý, ďasná nekrvácajú, nebolia a na rtg snímku nie sú prítomné žiadne skryté zápaly, či iné problémy. Jedine preventívna prehliadka s rtg snímkom môže toto všetko vylúčiť. Objednajte sa k nám a dozviete sa zdravotný stav vašej ústnej dutiny už dnes.

Bezbolestné ošetrenie zubov

bezbolestné ošetrenie zubov

V Schill Dental Clinic dbáme na bezbolestné ošetrenie pri každom jednom pacientovi. Na dosiahnutie tohto cieľa používame moderné anestetiká s rýchlym nástupom účinku, najnovšie technológie a máme tím skúsených lekárov, ktorí sú zárukou nielen bezbolestného ošetrenia, ale aj celkového odbúrania strachu a navodenia príjemnej atmosféry.

Rekonštrukcie chrupu

Ak sú zuby deštruované kazmi, úrazmi, či v dôsledku rôznych ochorení, alebo máme chybné postavenie zubov a náš chrup tak nevie plniť svoje funkcie, má to veľký vplyv na náš život. Jediná možnosť zmeniť to, je pristúpiť k rekonštrukcii chrupu.

Objednať k zubárovi sa môžete aj v tejto náročnej situácii

zubári počas covidu

Návštevu zubnej ambulancie už nemusíte odkladať. Na našich klinikách sme zabezpečili opatrenia, ktoré chránia vás aj nás. Našu prácu milujeme a prostredníctvom nej vám pomáhame. Za každých okolností ju robíme najlepšie ako sa dá, a inak tomu nebude ani teraz. Aby bola zabezpečená najvyššia možná miera ochrany vášho, ale aj nášho zdravia, vypracoval tím odborníkov plán prísnych bezpečnostných opatrení, ktorý je nutné dodržiavať. 

Sme vám k dispozícii v pracovných dňoch od 8:00 do 16:00. Stále platí, že je vždy nutné najskôr ZATELEFONOVAŤ. Počas telefonátu vám budú kladené otázky, vďaka ktorým budeme môcť zabezpečiť pre vás čo najvyššiu ochranu a objednať vás na vhodný termín.


Objednať
teraz