Čo je to mŕtvy (odumretý) zub

Mŕtvy zub je taký, ktorý nemá v zubnom kanáliku žiadnu živú zložku. Pod pojmom živé zložky si môžeme predstaviť nervy, nervové zakončenia a cievy. Úlohou ciev je zabezpečenie metabolizmu zuba.

Odumieranie zubnej drene býva predovšetkým zapríčinené zubným kazom. Pri počiatočnej bolesti, ktorá nám dáva jasne najavo, že je v našich ústach niečo v neporiadku, je nutné navštíviť stomatológa. V niektorých prípadoch je možné zub vyčistiť a ošetriť ho výplňou, a tým zabrániť odumretiu zubnej drene. Úlohou tohto zákroku je dané miesto vydezinfikovať od choroboplodných mikroorganizmov, utíšiť bolesť, a tým pokúsiť zachrániť vitalitu zuba.

Úspešnosť tejto metódy závisí od toho, ako blízko sa ku dreni zuba baktérie dostali a do akej miery poškodzujú jeho štruktúru. Ak pacient trpí bolesťou už dlhší čas, no napriek tomu nenavštívil stomatologickú ambulanciu, je viac ako pravdepodobné, že odstránenie kazu a aplikácia či už trvalej alebo dočasnej výplne nebude mať žiadny zmysel. V takom prípade bude nutné podstúpiť liečbu koreňových kanálikov (endodonciu).

Mŕtvy zub a hnis

Odumreté tkanivá zubnej drene sú živnou pôdou pre množiace sa baktérie. Tie sa po kolapse ciev v zube môžu svojvoľne rozmnožovať v zubných kanálikoch. Úlohou cievneho systému zuba je okysličovať danú oblasť a posilňovať imunologicky aktívne bunky. Bez funkčného krvného systému nie je možné zabezpečiť dopravu imunitných buniek do zuba, čo znamená, že je znemožnený boj s prípadnou infekciou .

V dreňovej dutine zuba sa hromadia mikroorganizmy produkujúce tekutiny, čoho výsledkom je produkcia hnisu. Tento hnis sa snažia imunologicky aktívne bunky kosti a ďasna ohraničiť tak, aby sa nedostal do ďalších tkanív v okolí zuba . Ohraničením vzniká hnisavý absces, ktorý sa môže šíriť na povrch.

Hnis sa hromadí pod okosticou a vtedy sa bolesť stupňuje. Keď cez ňu prenikne, príde síce k veľkej úľave od bolesti, ale opuch sa výrazne zväčší. Niekedy sa vytvorí fistula - otvor v sliznici, cez ktorý hnis vyteká a takto môže akútny zápal prejsť do chronického štádia, alebo sa môže ďalej šíriť mäkkými tkanivami a ohroziť zdravie pacienta, či dokonca jeho život.
Je nutné mať na pamäti, že mŕtvy zub môže byť potenciálnym zdrojom fokálnej infekcie.

Príznaky mŕtveho zuba

Mŕtvy zub má hneď niekoľko charakteristických prejavov, medzi ktoré patrí:

  • Strata farby: Strata vitality zubu a potrebných živín sa prejavuje stratou jeho obvyklej farby. Zub získa šedý nádych, prípadne sa ťahá do odtieňov bledohnedej. Očividne vytŕča z farebnej škály ostatných zubov.
  • Strata citu: Nervové zakončenia zuba nie sú viac aktívne a cit sa na skus, teplo či zimu viac neprejavuje.
  • Zápach: Špecifický zápach vyliateho hnisavého vačku a plynov vznikajúcich ako produkt bakteriálnych mikroorganizmov je citeľný aj pre samotného pacienta.

Môže bolieť mŕtvy zub?

Bolesť mŕtveho zuba nie je zvyčajne tým, za čo ju pacienti pokladajú. Mŕtvy zub sám o sebe nebolí. Ak je lokalizácia bolesti v tesnej blízkosti mŕtveho zuba, často sa jedná o zápal, ktorý sa nachádza v okostici a môže spôsobiť opuch a silnú bolesť.

Koľko vydrží mŕtvy zub v ďasne?

Výdrž mŕtveho zuba v ďasne podmieňujú práve na ňom vykonané ošetrenia. Mŕtvy zuby je v porovnaní so živým veľmi krehký a bez patričného ošetrenia sa môže čoskoro zlomiť. Ošetrený mŕtvy zub môže vydržať neobmedzene, v závislosti od správnosti jeho ošetrenia.

Dá sa zlomený mŕtvy zub zlepiť?

Za zlomenie mŕtveho zubu môže práve jeho krehkosť. Po tom, čo sa mŕtvy zub zlomí, je možná jeho remodelácia. V prípadoch čiastočného zlomenia mŕtveho zuba je nutné konať rýchlo, pretože vďaka jeho krehkosti je možné, že sa vplyvom tlaku skusu roztriešti aj posledná časť korunky mŕtveho zuba.
Záleží na mieste, v ktorom je zub zlomený. Ak zasahuje pod úroveň okolitej kosti, alebo je koreň prasknutý pozdĺžne, zub sa už zachrániť nedá. Vtedy je vhodným riešením implantát, ktorý chýbajúci zub plnohodnotne nahradí.

Mŕtvy zub a estetika

Bielenie mŕtveho zuba patrí pod záštitu estetickej stomatológie. V modernej stomatológií je možné bieliť aj devitálne - mŕtve zuby, ktorých farba sa výrazne líši od farby ostatných zubov.
Dôležitým faktorom pri bielení mŕtvych zubov je aj správne zvolená metóda.


Objednať
teraz

OBJEDNÁVKA

Vyberte si kliniku

Bratislava

+421 (0) 2 5464 7417
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: +421 (0) 903 280 280

vylpňte formulár a my sa Vám ozveme

Zaslaním vyplneného formuláru beriete na vedomie, že spoločnosť Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o., Schill Dental Clinic Košice s.r.o. a Schill Dental Clinic Praha s.r.o. budú spracúvať Vaše osobné údaje výhradne za účelom vybavenia Vašej objednávky.
 
Zároveň naše spoločnosti pristupujú k ochrane Vašich osobných údajov seriózne a preto upriamujeme Vašu pozornosť na Poučenie dotknutej osoby, kde sa dozviete kompletné informácie o Vašich právach a spôsobe spracúvania Vašich osobných údajov.