Je lokálna anestézia v zubárskom kresle dostačujúca?

Anestézia sa v stomatológii zaraďuje medzi najčastejšie používané medikamenty. Lokálna či celková anestézia je využívaná najčastejšie v prípadoch, kedy je vykonávaný zákrok bolestivý. Aplikácia anestézie sa však účinne osvedčila aj pri pacientoch, ktorí trpia traumou zo stomatologického ošetrenia.

Lokálna anestézia u zubára - čo to je a kedy je vhodná?

Lokálna anestézia zubov je dočasné znecitlivenie určitej oblasti ústnej dutiny. Na rozdiel od celkovej anestézie je pacient počas lokálneho umrtvenia plne pri vedomí a schopný spolupracovať pri zákroku. Lokálna anestézia taktiež menej zaťažuje organizmus. Okrem možnej alergie na látky obsahujúce v lokálnej anestézie, táto nepredstavuje zdravotné riziko. To, či je pacient alergický na danú látku, je možné zistiť rýchlym kožným testom.

Lokálne anestetikum je zložené z látok, ktoré účinne blokujú vedenie vzruchu (bolesti) v tkanivách ako napríklad nervy, miecha či svalové tkanivo. Lokálna anestézia môže byť:

  • Povrchová anestézia: Aplikácia je vykonávaná roztokom, gélom či vo forme spreja. Úlohou je znecitlivenie povrchu, napríklad sliznice pred samotnou injekčnou anestéziou.
  • Injekčná anestézia: Vďaka aplikácií mikrotenkou atraumatickou ihlou je možné znecitlivieť konkrétny zub či dokonca aj celú ústnu dutinu.

Celková anestézia (Narkóza) u zubára - Kedy je vhodná?

Celková anestézia alebo narkóza u zubára je riadená strata vedomia, počas ktorej nastáva stav komplexného znecitlivenia. V Schill Dental Clinic spolupracujeme so skúsenými anesteziológmi, vďaka ktorým vieme celkovú anestéziu aplikovať:

  • pred zložitými a zdĺhavými operačnými zákrokmi
  • pri ťažko ošetriteľných pacientoch
  • pri pacientoch trpiacich traumou zo stomatologického ošetrenia

Celková anestézia môže byť podávaná vo forme vnútrožilovej či v podobe inhalačného anestetika, pričom oboje priamo vplývajú na chod centrálneho nervového systému. Medzi najčastejšie plynné anestetiká patrí predovšetkým látka isofluran.

Ako prebieha celková anestézia?

Priebeh celkovej anestézie je vopred konzultovaný so skúseným anesteziológom a lekárom, ktorý zákrok bude vykonávať. Počas konzultácie sú ozrejmené všetky náležitosti vykonávaného zákroku, vrátane oboznámenia sa so zdravotným stavom pacienta.

  • Konzultácia zdravotného stavu s anesteziológom je základom úspešného bezbolestného zákroku. Počas konzultácie je nutné spomenúť užívané lieky, vzťah k fajčeniu a konzumácii alkoholu, a taktiež umožniť nahliadnutie do zdravotnej dokumentácie pacienta.
  • Podanie a úvodného anestetika do žily, ktoré priamo.
  • Zavedenie kanyly do priedušnice pre sprístupnenie dýchania pacienta počas stavu narkózy.

Nežiadúce účinky celkovej anestéze alebo čo môže spôsobiť narkóza

Celková anestézia obsahuje látky, ktoré môžu mať aj nežiadúce účinky. Tieto nežiadúce účinky narkózy sa môžu prejavovať vo forme zmeny krvného tlaku, nepravidelného dýchania, slabosti či zvracania. Práve z tohto dôvodu sú počas samotného vykonávania lekárskeho zákroku životné funkcie vždy prísne kontrolované.

Naozaj narkóza skracuje život?

Moderná medicína a stanovy podmieňujúce aplikáciu anestézie sú vypočítavané presne pre konkrétneho pacienta. Anestézia, ktorá je ako ušitá na mieru pre pacienta, v dnešnej dobe nepredstavuje nebezpečenstvo vo forme skracovania života.

Narkóza a prechladnutie

Stav narkózy si vyžaduje úplné zdravie pacienta. A teda pacienti, ktorí trpia prechladnutím, nádchou či kašľom, budú musieť počkať, kým sa ich zdravotný stav nezlepší. Počas prechladnutia, hoci to na prvý pohľad nevyzerá ako nič vážne, nie sú dýchacie cesty úplne čisté a priechodné. Tým sa znemožňuje dôležitá súčasť zákroku - monitorovanie dýchania.

Narkóza a menštruácia

Vplyv narkózy na menštruačný cyklus sa rôzni u každej pacientky individuálne. Zmena menštruačného cyklu nastať môže, ale aj nemusí. Ak sa menštruácia nedostaví do požadovaného termínu, prípadne krvácanie trvá príliš dlho, odporúčame pacientke navštíviť gynekologickú ambulanciu.

Narkóza a bolesť hrdla

Bolesť hrdla je často symptóm choroby vírusového či infekčného pôvodu. Je viac ako pravdepodobné že s bolesťou hrdla nastupujú aj príznaky, ktoré negatívne ovplyvňujú dýchanie. Zákrok je vykonávaný len s povolením anesteziológa, ktorý určí, či je pacienta vhodné uspať, alebo nie.

Narkóza u zubára - cena

To, či sa rozhodnete pre zákrok vykonávaný v narkóze alebo nie, určite závisí aj od jej ceny. V Schill Dental Clinic sa ceny narkózy pohybujú od 250€, bližšie informácie môžete nájsť v našom cenníku.


Objednať
teraz

OBJEDNÁVKA

Vyberte si kliniku

Bratislava

+421 (0) 2 5464 7417
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: +421 (0) 903 280 280

vylpňte formulár a my sa Vám ozveme

Zaslaním vyplneného formuláru beriete na vedomie, že spoločnosť Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o., Schill Dental Clinic Košice s.r.o. a Schill Dental Clinic Praha s.r.o. budú spracúvať Vaše osobné údaje výhradne za účelom vybavenia Vašej objednávky.
 
Zároveň naše spoločnosti pristupujú k ochrane Vašich osobných údajov seriózne a preto upriamujeme Vašu pozornosť na Poučenie dotknutej osoby, kde sa dozviete kompletné informácie o Vašich právach a spôsobe spracúvania Vašich osobných údajov.