Krvácanie ďasien

 

Príčinou krvácania ďasien sú baktérie a následne zápal, pomocou ktorého sa ich chce náš organizmus zbaviť. Naše telo je dokonalé a vie sa vysporiadať s rôznymi patogénmi. Slúži nám na to imunitný systém, ktorý dokáže baktérie, vírusy či parazity rozpoznať. Do miesta, kde sa nachádzajú, pošle bunky, ktoré ich vedia poraziť. Dopraví ich tam pomocou krvného riečiska a v mieste, kde sa nachádzajú baktérie, sa cievy rozšíria. Ich steny sa stanú priepustnejšie, aby sa imunitné bunky vedeli dostať z cievy na miesto, kde je potrebné bojovať. Navonok sa miesto stane opuchnuté, červené a teplejšie ako zvyčajne. To je zápal. Je to obranná reakcia nášho tela. A toto isté sa deje v našich ďasnách. Ak je v blízkosti ďasien veľa baktérií, naše telo ich “cíti”, rozpoznáva a reaguje na to. Výsledkom je, že máme ďasná veľmi prekrvené, aby na miesto mohlo prísť čo najviac potrebných buniek. Vzhľadom na to, že v zapálenom tkanive sú cievy priepustnejšie, veľmi ľahko sa rozkrvácajú. Aj jemný dotyk spustí krvácanie.

Zdravé ďasná

Ako zastaviť krvácanie ďasien?

Riešením je mechanické odstraňovanie baktérií - čistenie zubov. Problémom je, keď si zuby čistíme, ale nerobíme to správne. Vtedy nám na mnohých plochách ostáva zubný povlak plný baktérií. Kým sa povlak bude nachádzať pri ďasnách, dovtedy budú krvácať. Základom úspechu je odstrániť povlak zo všetkých plôch. Dobrou pomôckou je prejdenie si jazykom po zuboch a po správnom vyčistení by mali byť všade hladké ako porcelánová šálka. Samozrejmosťou by malo byť aj čistenie medzizubných priestorov. 

Na miestach, kde sa dlhodobo nachádza zubný povlak, sa po čase doň uložia minerálne látky zo slín a stáva sa z neho tvrdý zubný kameň. Zubný kameň sa nedá odstrániť domácou starostlivosťou, len profesionálne v zubnej ambulancii či na dentálnej hygiene. 

Pre čo najdlhšie udržanie zdravých ďasien a zubov odporúčame:

  • pravidelne absolvovať preventívne prehliadky - raz za pol roka alebo podľa odporúčania vášho stomatológa
  • pravidelne absolvovať dentálnu hygienu - raz za pol roka alebo podľa odporúčania dentálneho hygienika 
  • absolvovať inštruktáž správneho čistenia zubov na doma, čo vám ukáže, vysvelí a nacvičí s vami dentálny hygienik 
  • čistiť si zuby správne, pravidelne ráno a večer, podľa inštrukcií 

 

Prečo nie je dobré podceňovať krvácanie ďasien?

Zápal ďasien ľahko prejde do parodontitídy.  V takom prípade sa zápal vymkne spod kontroly. Imunitné bunky majú na boj s baktériami viaceré prostriedky vrátane agresívnych látok, ktoré sú schopné baktérie zničiť. Baktérie sú však vonku ďasien a tieto bunky sú “vyliate” v ďasnách. Postupne svojimi pôsobkami deštruujú namiesto baktérií svoje okolie. Dochádza k deštrukcii vlákien medzi ďasnom a zubom, ďalej vlákien medzi kosťou a koreňom (vznikajú parodontálne vačky) a nakoniec k deštrukcii kosti. Prejavom je kývanie zubov, v najhoršom prípade ich vypadnutie.

Problém to nie je len lokálny, ale aj celkový, pretože pri krvacaní ďasien sú krvné cievy otvorené do ústnej dutiny, kde sú milióny baktérií. Dostanú sa do krvi a tento stav sa volá bakteriémia. Pre zdravého človeka to nemusí predstavovať problém, avšak u ľudí s rôznymi ochoreniami, môže bakteriémia zhoršovať príznaky základného ochorenia. Druhé nebezpečentsvo plynúce z prítomnosti baktérií v krvi je vznik vzdialenej infekcie - napríklad endokarditídy (zápal srdcových chlopní).

 

Ďalšie príčiny zápalu ďasien

Ďalšie faktory, ktoré môžu ovplyvňovať stav ďasien sú rôzne ochorenia ako cukrovka, krvné ochorenia a imunologické ochorenia. Potom lieky ako antiepileptiká, imunosupresíva a blokátory kalciových kanálov. Tu však treba upozorniť, že benefit a dôležitosť týchto liekov prevyšuje ich riziko vplyvu na ďasná a bolo by nebezpečné ich vysadenie. Vždy je potrebná konzultácia s lekárom. Vzniku zápalu ďasien môžu napomáhať aj hormonálne zmeny. V tehotenstve môžu ďasná krvácať vo zvýšenej miere aj pri dobrej hygiene. Nepríjemnou formou zápalu ďasien je akútna ulcerózna gingivitída, ktorá postihuje mladých ľudí (20-30 rokov) často pri vystavení stresu, napríklad pred skúškami. Prejavuje sa rýchlou deštrukciou ďasien (ďasná už nevytvárajú trojuholníky medzi zubami, ale sú rovné) hlavne pri predných zuboch, bolesťou a zápachom z úst. V tomto prípade treba prísť čím skôr na vyšetrenie a nasadiť liečbu. Stav je liečiteľný, ale je potrebné ho zachytiť včas. 

 

Rizikoví fajčiari

Nikotín má vazokonstrikčné účinky, čo znamená, že zužuje cievy. Tak sa môže stať, že ako fajčiar síce môžete mať zápal ďasien, ale tie nekrvácajú kvôli účinku nikotínu. Riziko je v tom, že takto môže zápal nebadane pokračovať a často je rozpoznaný až v stave parodontitídy s hlbokými vačkami. 

Zápal a krvácanie ďasien môže byť spôsobený aj  nevyhovujúcimi plombami alebo korunkami, ktoré neumožňujú dostatočné očistenie zuba. Riešením je prerobiť plombu či korunku. 

Na všetky problémy existuje riešenie a nikdy nie je neskoro začať problém riešiť. U nás zažijete príjemný ľudský prístup, profesionálnosť, odbornosť a bezbolestnosť. Termín na vyšetrenie do 24 hodín. 


Objednať
teraz

OBJEDNÁVKA

Vyberte si kliniku

Bratislava

+421 (0) 2 5464 7417
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: +421 (0) 903 280 280

vylpňte formulár a my sa Vám ozveme

Zaslaním vyplneného formuláru beriete na vedomie, že spoločnosť Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o., Schill Dental Clinic Košice s.r.o. a Schill Dental Clinic Praha s.r.o. budú spracúvať Vaše osobné údaje výhradne za účelom vybavenia Vašej objednávky.
 
Zároveň naše spoločnosti pristupujú k ochrane Vašich osobných údajov seriózne a preto upriamujeme Vašu pozornosť na Poučenie dotknutej osoby, kde sa dozviete kompletné informácie o Vašich právach a spôsobe spracúvania Vašich osobných údajov.