Opuchnuté ďasno môže signalizovať zlú dentálnu hygienu

Opuchnuté ďasno je symptómom viacerých závažných ochorení ústnej dutiny. Nie vždy sa však jedná o problém spojený so závesným aparátom, hoci vo väčšine prípadov je príčinou gingivitída alebo parodontitída - zápal ďasna. Zápal ďasna ale nutne nemusí znamenať predzvesť ochorenia, môže totiž vzniknúť aj ako podnet na vytrhnutý zub či nesprávnu ústnu hygienu.

Opuchnuté ďasno - hlavné dôvody a príčiny

Opuchnuté ďasno je príznakom, vďaka ktorému vieme, že telo vykazuje značnú aktivitu spojenú s riešením určitého zdravotného problému. Sprievodným symptómom zápalu ďasna je najčastejšie jeho opuch, začervenanie a citlivosť. V niektorých prípadoch môže ísť o dôvody ako:

  • Zuby múdrosti: Opuch, začervenanie a ostrá bolesť je typickým symptómom nesprávneho rastu osmičiek. Opuchnuté ďasno sa objavuje v spojitosti s tým, že medzi ďasno a čiastočne prerezaný zub sa dostávajú zvyšky potravy, ktoré nie je možné odstrániť a časom spôsobujú zápal. Hoci je zápal a opuch pri ich prerezávaní bežnou súčasťou, ak sa bolestivosť zvyšuje, treba vyhľadať stomatológa.
  • Extrakcia zuba: Vytrhnutie zuba je zásah do štruktúry celého závesného aparátu. Po extrakcii zuba je v ďasne prakticky otvorená rana. V nej sa môžu usídliť patogénne baktérie spôsobujúce zápal. Opuch vzniká jeho gradáciou, kedy je nutný zákrok stomatológa, vyčistenie rany a väčšinou aj užívanie antibiotík.
  • Zubný povlak: Nesprávna zubná hygiena je najčastejším dôvodom opuchu a zápalu ďasien. Opuchnuté ďasná vznikajú predovšetkým v oblasti zubov. V medzizubných priestoroch je zubná hygiena náročnejšia, často ju vykonávame nesprávne, alebo na medzizubné priestory zabúdame. Usadením zubného povlaku a nahromadených baktérií práve v týchto priestoroch môže vznikať parodontitída.
  • Parodontitída: Zápalové ochorenie závesného aparátu zubov. Pacientov môže postihovať v rôznych formách, ako napríklad ústup ďasien, ich opuch a začervenanie. Často sa tieto symptómy vyskytujú súčasne.
  • Gingivitída: Následok nedostatočnej alebo nesprávnej ústnej hygieny sa môže prejaviť aj vo forme gingivitídy. Zápalové ochorenie ďasien, ktoré má v prípade neriešenia chronické tendencie. Je často sprevádzané opuchom. Zápal sa rozširuje postupne medzi všetky zuby, čo sa dá povedať aj o postupujúcom opuchu. Ak pacient navštívi stomatologickú ambulanciu včas, je možné tento stav zvrátiť a predísť ďalším problémom.

Opuchnuté ďasná u detí

Opuchnuté ďasná u detí nie sú ničím výnimočným. Rast zubov je proces, počas ktorého sa zúbky musia prerezať cez ďasno. Práve opuch a zápal je reakciou ďasna na prerezávajúce sa zuby. Zvýšená teplota, bolesť hlavy, opuch a zápal ďasna sú sprievodné príznaky, s ktorými treba v takejto situácii počítať. Liek na zapálené ďasná môže byť v tomto prípade gél či odvar z repíka lekárskeho. Výbornou pomôckou je aj využitie hryzadiel.

Prípady, kedy sú zuby dieťaťa prerezané a napriek tomu sa vyskytujú opuchnuté ďasná, sú časté. Ide predovšetkým o zanedbanie zubnej hygieny, ktorú odporúčame pestovať u detí už od prerezania prvého zúbku - vytvorenie rutiny je dôležité. Nesprávna hygiena je predpokladom vzniku gingivitídy. Tá sa nevyhýba ani našim ratolestiam. Už pri prvých príznakoch je nutné navštíviť stomatologickú ambulanciu a prekonzultovať možný plán liečby. Neodporúčame lieky proti bolesti, tie problém deťom nevyriešia. Viac sa dočítate v článku o tabletkách proti bolesti pre deti.

Opuchnuté ďasná - liečba

Čo pomáha na opuchnuté ďasná?

Predtým, než začneme pomýšľať na rôzne diagnózy, je potrebné venovať sa zubnej hygiene a ústnu dutinu poriadne vyčistiť. Pravidelné a správne čistenie zubov je návykom, ktorý má najväčší vplyv na udržanie zdravých zubov a ďasien.

Na otázku ohľadom opuchu ďasien nie je univerzálna odpoveď.Preto je potrebná konzultácia s ošetrujúcim stomatológom, ktorý stanoví diagnózu a druh liečby. V niektorých prípadoch sa pacientom predpisujú aj lieky proti bolesti či antibiotiká, to však len v prípadoch, kedy sa opuch nedá odstrániť ošetrením a dodržiavaním správnej dentálnej hygieny.

Môžeme ešte spomenúť niekoľko produktov, ktoré Vám môžu pomôcť s opuchom ďasien.

Gél na zapálené ďasná

Parodontologický gél na zapálené ďasná je vhodnou voľbou pri rôznych typoch opuchu a zápalu. Odporúčame variant bez flouridov, vďaka čomu je bezpečný aj pre tehotné ženy a deti. Najčastejšie sú doplnené o extrakty liečivých bylín, ktoré sa postarajú o upokojenie a regeneráciu ďasna. Mnohé z dostupných gélov fungujú na báze dlhotrvajúceho filmu, čiže je možné ich naniesť večer a ráno zmyť.

Zubná pasta na zapálené ďasná

Zubná pasta na zapálené ďasná by mala byť súčasťou povinnej výbavy pacienta trpiaceho chronickým zápalom ďasien. Účinok zubnej pasty na redukciu zápalu je badateľný až po dlhotrvajúcom používaní, najmä vďaka podpore prirodzenej ústnej mikroflóry.

Ústna voda na zapálené ďasná

Rovnako ako pri zubnej paste, ani ústna voda na zapálené ďasná nefunguje okamžite. Okamžitým účinkom môže byť upokojenie ďasien vďaka jej antiseptickým účinkom. Všetko však záleží na rozsahu zápalu.

Zapálené ďasná a domáci recept

Domáci recept na zapálené ďasná je predovšetkým podávanie lúhu z repíka lekárskeho či nanášanie upokojujúceho gélu na ďasná. V niektorých prípadoch môže pomôcť aj tabletka proti bolesti, ale tá sa nedá považovať za dlhodobé riešenie.

Ak nie je opuch a zápal ďasien spôsobený rastom zubov, neodporúčame spoliehať sa výhradne na domácu medicínu. Vhodnejšou alternatívou je návšteva zubného lekára. Domáce recepty na zapálené ďasná sú vhodnou voľbou len pri stave ako je napríklad prerezávanie zubov.

Záver:

Opuchnutým ďasnám a ich zápalom sa dá vyhnúť pravidelnou ústnou hygienou. Tá zahŕňa nielen domácu starostlivosť, ale aj pravidelné profesionálne ošetrenie zo strany dentálneho hygienika. Ak už pacient trpí zapálenými ďasnami, prípadne opuchom, ktorý pretrváva, odporúčame bezodkladnú návštevu svojho zubára.


Objednať
teraz

OBJEDNÁVKA

Vyberte si kliniku

Bratislava

+421 (0) 2 5464 7417
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: +421 (0) 903 280 280

vylpňte formulár a my sa Vám ozveme

Zaslaním vyplneného formuláru beriete na vedomie, že spoločnosť Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o., Schill Dental Clinic Košice s.r.o. a Schill Dental Clinic Praha s.r.o. budú spracúvať Vaše osobné údaje výhradne za účelom vybavenia Vašej objednávky.
 
Zároveň naše spoločnosti pristupujú k ochrane Vašich osobných údajov seriózne a preto upriamujeme Vašu pozornosť na Poučenie dotknutej osoby, kde sa dozviete kompletné informácie o Vašich právach a spôsobe spracúvania Vašich osobných údajov.