Parodontitída: Čo je to, aké sú príznaky a ako sa lieči?

Paradentóza sa väčšinou zamieňa za parodontitídu.

Opuch ďasien, krv pri vypľúvaní pasty, či pri hryzení potravín. To všetko sú známe príznaky parodontitídy. Napriek tomu sa stretávame s množstvom pacientov, u ktorých dosiahla parodontitída pokročilé štádium. Parodontitída je mylne pokladané za dedičné ochorenie a veľmi často si ho ľudia zamieňajú s paradentózou. Na svedomí ho má predovšetkým nesprávna alebo nedostatočná dentálna hygiena a zanedbané preventívne prehliadky u zubného lekára.

Čo je to parodontitída?

Parodontitída a je chronické zápalové ochorenie parodontu (závesný aparát zubu). Parodont tvorí väzivový závesný aparát zuba, zubný cement, ďasno a alveolárna kosť, v ktorej sú vsadené zuby. Parodontitída postihuje všetky vymenované časti parodontu. Jedná sa o chorobu infekčnú, v ohrození je teda celý chrup. Parodontitída sa cez zápal ďasien prejavuje aj ich krvácaním. V neskorších štádiách sa zápal šíri viac do hĺbky. Takto potom dochádza k postupnej strate kosti, ďasná ustúpia a obnažujú sa korene zubov. Následne vznikajú parodontálne vačky (sprevádzané opuchom a hnisaním) a ďalším postupom je uvoľnenie a kývanie zubov, neskôr ich samovoľné vypadávanie. Posledným štádiom parodontitídy je strata aj zdravých zubov.Je treba tiež vedieť, že parodontitída sa nedá úplne vyliečiť. Dá sa však liečiť a obmedziť tak jej ďalší progres.

Príčiny vzniku parodontitídy

Zanedbaná alebo nedostatočná dentálna hygiena

Vznik parodontitídy zapríčiňujú baktérie ukladajúce sa na krčkoch zubov, na hranici ďasien a korunky, aj v medzizubných priestoroch. Takto sa tvorí zubný povlak. Zubný povlak je kašovitá zmes, pokrývajúca povrch jednotlivých zubov, rovnako ako i priestory medzi jednotlivými zubami. Dostupnosť týchto priestorov je často sťažená uložením jednotlivých zubov a práve preto je hygiena v týchto miestach zanedbávaná. Práve preto je dôsledné čistenie medzizubných priestorov zubnou niťou a medzizubnou kefkou dôležitým krokov prevencie parodontitídy .

Civilizačné ochorenia

 Parodontitídu umocňujú i civilizačné ochorenia, najmä diabetes. Umelé sladidlá, ktoré sú obsiahnuté vo výrobkoch pre diabetikov sa v ústnej dutiny správajú rovnako ako prirodzené sladidlá, v niektorých prípadoch sú agresívnejšieho rázu.

Aké sú príznaky parodontitídy?

  • Krvácanie ďasien

  • opuch ďasna

  • citlivosť zubných krčkov

  • odhalené zubné krčky

  • horúčky

  • kývanie zubov

  • vypadávanie zubov

Ako prebieha parodontitída ?

Ak sa zubný povlak včas neodstráni z povrchu chrupu, vďaka pôsobeniu minerálov v slinách nastane proces mineralizácie zubného povlaku ( počiatočné štádium tvorby zubného kameňa).

Po mineralizácií zubného povlaku slinami sa vytvorí zubný kameň. Ten usadený na krčkoch ďasien začne zaberať čoraz väčšiu plochu a odtláča zdravé ďasno od krčku zuba. Fyziologické procesy v ústnej dutine sa bránia cudziemu predmetu (zubnému kameňu) vytvorením, často rozsiahlej, zápalovej reakcie. Príznaky zapálených ďasien sú citlivosť, viditeľný opuch spojený s krvácaním. V prípade, že zápal ďasna pretrváva a nie je profesionálne liečený, môže nastať degradácia väzivových vlákien. . Tieto vlákna fungujú ako konektory, ktoré spájajú zub s kosťou, ktorý je takto usadený do ďasna. Pokiaľ sú vlákna vplyvom parodontitídy oslabené, zub sa začne kývať až príde k jeho uvoľneniu a následnému vypadnutiu.

Pozn. Vyššie popísaný zápal sa však nemusí vôbec viditeľne prejaviť, najmä v prípade pacienta-fajčiara. V takýchto prípadoch obvykle prebieha degradovanie väzivových vlákien bez viditeľných príznakov a môže sa prejaviť až v posledných štádiách kývaním a vypadnutím zuba.

Liečba parodontitídy – ako postupovať?

Počiatočné štádium, ktoré je charakterizované najčastejšie krvácaním ďasien, je najvhodnejšia doba na začatie liečebného procesu. V tomto štádiu je taktiež potláčanie symptómov najjednoduchšie a najúčinnejšie. Všetko však záleží od individuálneho stavu pacienta. Zubár najprv musí určiť prípadnú diagnózu, jej štádium a rozsah. K tomu mu okrem iného môže pomôcť aj rtg zubov, ktorý odhalí stav uchytenia zubov. Pokiaľ je zápal značného rozsahu, zvažujeme aplikáciu antibiotík. Na mieste je i vykonávanie a odber vzoriek, ktoré sú poslané na kultiváciu či expertízu.

Ďalším krokom je návšteva zubného hygienika, ktorý pacienta zbaví zubného kameňa a povlakov. Dentálna hygiena môže byť vykonávaná napríklad , ultrazvukom a ručnými nástrojmi .

Akonáhle sú zápaly preliečené, je treba čo najviac obmedziť progresívny charakter ochorenia. To je možné len pravidelnou a dôslednou dentálnou hygienou v domácich podmienkach a zároveň pravidelnými návštevami dentálnej hygieny a preventívnych prehliadok u zubného lekára.

Pozn.:Odporúčame siahnuť po kefke s jemnejšími štetinkami, ústnej vode bez obsahu alkoholu a zubnej paste s upokojujúcim účinkom.

Parodontitída a domáca liečba

Domáca liečba parodontitídy pozostáva už z vyššie spomenutej pravidelnej a dôslednej zubnej hygieny, s dôrazom na čistenie medzizubných priestorov. Je ideálne používať všetky pomôcky na to určené.(zubná kefka, zubná niť a medzizubné kefky) . Masáž ďasien a ich následné prekrvovanie, je tiež benefitom pri liečbe paradentózy. Trh ponúka tiež širokú škálu zubných vôd, pást a gélov na potlačenie príznakov a zlepšenie celkového stavu ďasien.


Objednať
teraz

OBJEDNÁVKA

Vyberte si kliniku

Bratislava

+421 (0) 2 5464 7417
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: +421 (0) 903 280 280

vylpňte formulár a my sa Vám ozveme

Zaslaním vyplneného formuláru beriete na vedomie, že spoločnosť Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o., Schill Dental Clinic Košice s.r.o. a Schill Dental Clinic Praha s.r.o. budú spracúvať Vaše osobné údaje výhradne za účelom vybavenia Vašej objednávky.
 
Zároveň naše spoločnosti pristupujú k ochrane Vašich osobných údajov seriózne a preto upriamujeme Vašu pozornosť na Poučenie dotknutej osoby, kde sa dozviete kompletné informácie o Vašich právach a spôsobe spracúvania Vašich osobných údajov.