Parodontológia

Parodontológia je jedným z kľúčových odborov stomatológie.

Zaoberá sa liečením parodontitídy, ľudovo nazývanej aj paradentóza.Čo je to parodontitída?

Je to chronické zápalové ochorenie parodontu (t. j. závesného aparátu zuba), ktoré často vedie k strate zuba. Včas diagnostikovanú parodontitídu dokážeme úspešne liečiť. V prípade straty zuba ho dokážeme plnohodnotne nahradiť aj v prípade, že vám ubudlo z kosti. Počas jednej návštevy vám kosť doplníme, aby sme mohli zaviesť implantát, ktorý zub nahradí.

Ako sa prejavuje parodontitída?

V začiatkoch sa parodontitída prejavuje zápalom ďasien, ktorého sprievodnými znakmi sú krvácanie a opuch ďasien, často nepríjemný zápach z úst.  Neskôr zápal prechádza z ďasien hlbšie, do závesného aparátu zuba, začne ubúdať z kosti, ďasná ustúpia a obnažia sa korene zubov. Posledným štádiom parodontitídy je uvoľnený zub, ktorý napokon vypadne.

Existuje účinný spôsob prevencie?

Parodontitídu spôsobuje zubný povlak, ktorý sa tvorí na povrchu zuba a nie je odstránený. Základom prevencie je teda správna a pravidelná ústna hygiena, a to doma i v ambulancii dentálneho hygienika. Dôležitá je i správna životospráva. Ak neviete, ako sa správne starať o chrup doma, navštívte našu zubnú ambulanciu.

Na čo sa nás najčastejšie pýtate?

Parodontitídu je potrebné liečiť včas a obmedziť tak jej ďalší progres. Pacienti, ktorí majú k tomuto ochoreniu sklon, by nemali podceňovať profesionálnu dentálnu hygienu, ktorú je potrebné podstúpiť niekoľkokrát do roka. Je to prevencia straty zubov. Toto ošetrenie vykonáva dentálna hygienička a je bezbolestné.

V Schill Dental Clinic využívame moderný prístroj Key Laser. Zákroky s týmto prístrojom sú veľmi šetrné a takmer bezbolestné. V porovnaní s inými metódami spôsobuje laser menšie krvácanie i rýchlejšie hojenie prípadných rán. Laser prostredníctvom špeciálneho nadstavca presne vyhľadá a odstráni zubný kameň i prítomné baktérie. Prístroj je špeciálny tým, že zubný kameň nájde i tam, kde ho voľným okom nevidíme. Celý proces sa deje bez poškodenia zuba alebo tkanív v jeho blízkosti.

Jednou z možností, ako pomôcť s parodontitídou, je vykonanie chirurgického zákroku na zabránenie ústupu ďasna. Tento zákrok sa odborne nazýva frenulektómia. Spočíva v tom, že stomatochirurg preruší silný ťah hornej alebo dolnej pery, ktorý negatívne ovplyvňuje pevnosť zubov v lôžku, spôsobuje postupné odďaľovanie ďasien, a tým ubúdanie kosti.

Ak príde k zničeniu kosti v okolí zuba a tým k strate jej stability, chirurgickou intervenciou (zákrokom) dokážeme tento problém vyriešiť. Chýbajúce kostné tkanivo a zvýšenie pevnosti zubov realizujeme s použitím vysokokvalitných náhradných kostných materiálov.

Odhalelené zubné krčky môžu byť citlivé a spôsobovať aj estetický problém. Chirurgická stomatológia ponúka aj rôzne formy plastík mäkkých tkanív dutiny ústnej. Všetky vedú k úprave parodontologického problému. Naši zubní chirurgovia vám tento problém vyriešia.


Objednať
teraz

OBJEDNÁVKA

Vyberte si kliniku

Bratislava

+421 (0) 2 5464 7417
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: +421 (0) 903 280 280

vylpňte formulár a my sa Vám ozveme

Zaslaním vyplneného formuláru beriete na vedomie, že spoločnosť Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o., Schill Dental Clinic Košice s.r.o. a Schill Dental Clinic Praha s.r.o. budú spracúvať Vaše osobné údaje výhradne za účelom vybavenia Vašej objednávky.
 
Zároveň naše spoločnosti pristupujú k ochrane Vašich osobných údajov seriózne a preto upriamujeme Vašu pozornosť na Poučenie dotknutej osoby, kde sa dozviete kompletné informácie o Vašich právach a spôsobe spracúvania Vašich osobných údajov.