
Pre koho je pieskovanie zubov nevhodné?
Pieskovanie zubov je zákrok, ktorý je vhodný takmer pre každého. Je to vyhovujúci spôsob mechanického čistenia pre pacientov, ktorí chcú svoje zuby zbaviť neestetickej pigmentácie.V prípade parodontitídy je nutná konzultácia so svojim ošetrujúcim stomatológom, alebo dentálnym hygienikom. Pieskovanie taktiež nie je možné vykonávať pri infekčných chorobách.
Poškodzuje pieskovanie zubnú sklovinu?
Princíp činnosti procesu air-flow je založený práve na abrazivite vykonávanej činnosti. Tá musí byť primeraná vzhľadom na uchovanie zubnej skloviny. Brúsne časti mechanicky čistia zubnú sklovinu a tým ju zbavujú nánosu zubného povlaku. Poškodenia zubnej skloviny v ambulantných podmienkach sa netreba obávať. Zubná sklovina síce je prvou kontaktnou plochou s ktorou sa po odstránení zubného povlaku a nečistôt dostávajú častice abrazívneho piesku do kontaktu, no v rámci zákroku sa prihliada na aktuálnu kondíciu zubnej skloviny a tomuto stavu sa prispôsobuje aj typ ošetrenia.
Hrúbka zrna a použitý materiál určuje abrazívnosť(obrusovací účinok) látky a obrusovanie zubnej skloviny sa s menším priemerom hrúbky zrna znižuje na zanedbateľnú mieru.(Hrúbka zrna priamo úmerne rastie spolu s jeho abrazívnymi účinkami.)
Profesionálny dentálny hygienik určí, ktorá hrúbka zrna pieskovacieho materiálu je pre daného pacienta vhodná. Poškodenie zubnej skloviny je možným scenárom len v prípadoch, keď výber abrazívneho materiálu nezodpovedá zdravotnému stavu zubnej skloviny pacienta.
Ako prebieha pieskovanie?
-
V prvom rade prebehne potrebné vyšetrenie zubov zubným lekárom. V prípade zdravého chrupu môže pacient podstúpiť pieskovanie, v prípade defektov a kazov sa tieto musia odstrániť.
-
Ošetrenie vykoná stomatológ s potrebnou časovou rezervou na úplné vyliečenie.
-
Podľa zdravotných potrieb pacienta profesionálny hygienik stanoví postup dentálnej hygieny, ktorej záverom je pieskovanie. Môže mu predchádzať čistenie zubnej skloviny napr. ultrazvukom a mechanické čistenie. Pieskovanie sa vykonáva zásadne po všetkých mechanických úkonoch, pretože po procese pieskovania sú póry zubnej skloviny odhalené.
-
Záverečným procesom je leštenie zubov a nanesenie fluoridového filmu na ich povrch a jeho následné pôsobenie. Fluoridový gél regeneruje zubnú sklovinu, ktorej póry sú po pieskovaní prístupnejšie.
-
Z dôvodu odhalenia pórov zubnej skloviny sa neodporúča konzumovať pigmentované jedlá a piť sladené a farbené nápoje minimálne 3 hodiny. Taktiež pacient nesmie aspoň 3 hodiny po procese fajčiť.
Ak máte záujem o služby dentálneho hygienika, alebo máte viac otázok týkajúcich sa pieskovania, neváhajte nás kontaktovať.
Pieskovanie - Aká je cena?
Pieskovať, je možné celý zubný chrup, jeho jednotlivé súčasti, prípadne len vnútornú stranu zubov. Cena pieskovania sa teda môže líšiť od rozsahu zákroku. Ak vás zaujímajú naše ceny bližšie, pozrite si náš cenník alebo sa môžete informovať telefonicky.