Podráždený zubný nerv - aké sú dôvody?

Bolesť vychádzajúca zo zubov, mierny opuch či zvýšená teplota. Symptómy tzv. podráždeného nervu sú často predzvesťou problému, ktorého liečba vyústi do ošetrenia koreňových kanálikov-endodoncie. To, čo laicky nazývame zubný nerv nie je presné označenie, presným vyjadrením je zubná dreň.

Podráždený zubný nerv vs. podráždená zubná dreň

Podráždený zubný nerv je teda nepresné laické označenie problému. Podľa správnosti by sme mali hovoriť o podráždenej zubnej dreni.

Samotná zubná dreň, ako spleť nervových vlákien-neurónov a drobných ciev nemá schopnosť dostatočnej obrany pred baktériami pôsobiacimi v ústnej dutine. Funkciou zubného nervu je signalizácia problému, ktorá sa prejavuje ako bolesť. Úlohou zubného nervu je teda prenos informácií zo zuba do ganglií-nervových uzlín, odkiaľ putuje až do centrálnej nervovej sústavy (CNS). V CNS sa spracovávajú informácie o bolesti či iných príznakoch sprevádzajúcich podráždený zubný nerv. V prípade poškodenia nervu či miesta v jeho bezprostrednej blízkosti, je tento stav sprevádzaný rôznymi druhmi bolesti.

Podráždený zubný nerv (zubná dreň) a endodoncia

Anatómia zubu, z hľadiska počtu koreňových kanálikov je rôzna a preto sa už pri príznakoch akým je podráždený nerv, prihliada aj na ich počet. Rezáky disponujú jedným či dvoma koreňovými kanálikmi, podobne tak aj čreňové zuby, avšak výnimkou nie je ani trojkanálikový variant. Štruktúru zuba s troma či štyrmi nervami nájdeme pri stoličkách.

Zubný kaz postupujúci do hlbších vrstiev zuba spôsobuje vznik infekcie, čo so sebou prináša rad bolestivých následkov. Tento zhoršený stav nám signalizuje práve podráždený nerv. Endodonciou dosiahneme zabránenie šírenia infekcie koreňového systému. Vďaka včasnej endodoncií- laicky vyberaniu nervov - správne odstránením zubnej drene a dezinfenkciou koreňového systému, ošetrujúci lekár môže predísť následnej extrakcii zuba, čo má v prípade predných zubov vplyv nielen na funkčnú, ale aj estetickú stránku chrupu.

Podráždený zubný nerv (zubná dreň) a návšteva lekára

Pravidelné preventívne prehliadky sú základným predpokladom vedúcim k zdravému chrupu. Vďaka včasnému odhaleniu zubného kazu je možné predísť situáciám, kedy je nutné podstupovať práve odstránenie ie nervov (zubnej drene) zuba-endodonciu. Ak vás podráždený nerv prekvapil, návštevu lekára neodkladajte a stomatológa navštívte v čo najskoršom termíne.

Následky vyplývajúce zo zapáleného nervu (zubnej drene), majú vplyv nielen na bolestivosť zubu, ale vplývajú na celý organizmus. Ak nedôjde k zásahu a riešeniu problému zapáleného nervu (zubnej drene) včas, baktérie sa budú ďalej šíriť cez koreňové kanáliky. Následne je len otázkou času, kedy baktérie prostredníctvom krvného riečiska časom ovplyvnia chod celého organizmu a zdravotný stav pacienta.

Bolesť zuba je preto vždy podstatným dôvodom pre návštevu stomatológa. O podráždenej zubnej dreni sa dá hovoriť až po dôslednej anamnéze a následnom stanovení diagnózy.


Objednať
teraz

OBJEDNÁVKA

Vyberte si kliniku

Bratislava

+421 (0) 2 5464 7417
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: +421 (0) 903 280 280

vylpňte formulár a my sa Vám ozveme

Zaslaním vyplneného formuláru beriete na vedomie, že spoločnosť Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o., Schill Dental Clinic Košice s.r.o. a Schill Dental Clinic Praha s.r.o. budú spracúvať Vaše osobné údaje výhradne za účelom vybavenia Vašej objednávky.
 
Zároveň naše spoločnosti pristupujú k ochrane Vašich osobných údajov seriózne a preto upriamujeme Vašu pozornosť na Poučenie dotknutej osoby, kde sa dozviete kompletné informácie o Vašich právach a spôsobe spracúvania Vašich osobných údajov.