Sú pokazené mliečne zuby prípadom pre zubára?

O zuby detí je potrebné sa starať hneď od prerezania prvého zuba. Len tak je možné predísť následkom v podobe zápalov,opuchov a hnisavých vačkov a zbytočnej traume z následného lekárskeho ošetrenia. Správna starostlivosť o zuby by mala byť neoddeliteľnou súčasťou života každého človeka, vrátane detí. Práve ony sa v mnohých prípadoch stávajú obeťou nesprávnej ústnej hygieny.

Zubný kaz na mliečnych zuboch

Hoci mnohí lekári odmietajú ošetrenie kazov na mliečnych zuboch, ich dlhodobé pretrvávanie môže viesť až k septickým stavom. Septický stav je otrava krvi. Vtedy sa infekcia z pokazeného zuba dostáva do iných častí tela prostredníctvom krvného riečiska, kde môže spôsobovať zdravotné problémy.

Príčiny vzniku kazu u detí

Zubný kaz je spôsobený baktériami. Je to infekčné ochorenie, a na jeho vzniku sa podieľa súčasné pôsobenie niekoľkých faktorov.

  • Konzumácia sladkých a lepivých potravín je najčastejšou príčinou vzniku zubného kazu na mliečnych zuboch. Sladidlá sú často prítomné v džúsoch, ktoré sú bežnou súčasťou jedálnička väčšiny detí. Vplyv kyselín a sladidiel obsiahnutých v týchto potravinách a tekutinách spôsobuje rozleptanie zubnej skloviny. Sladkosti a konzumácia rôznych sladených nápojov, ako napríklad sladené čaje, alebo malinovky, pôsobia na chrup rovnako agresívne.
  • Zanedbaná zubná hygiena je v početných prípadoch taktiež podnetom na vznik mnohých zubných ochorení. Zanedbaním zubnej hygieny mliečnych zubov môže dôjsť nielen k zapáleniu ďasien, ale i zubným kazom.
  • Nedostatočný pitný režim je z pohľadu celkového zdravia detských zubov tiež dôležitým faktorom. Pitný režim je dôležitý pre vznik dostatočného množstva slín, ktoré sú účinným nástrojom eliminácie zubného povlaku.
  • Krivé zuby predstavujú problém z pohľadu sťaženej ústnej hygieny. V rámci preventívnych prehliadok v Schill Dental Clinic kontrolujeme správne prerezávanie zubov u detí, ich postavenie a v prípade potreby odporúčame ortodontickú liečbu.

Starostlivosť o mliečne zuby

Starostlivosť o ústnu dutinu by mala byť pestovaná už počas ranného detstva. Pravidelným a trpezlivým prístupom ku čisteniu mliečnych zúbkov vašich detí predídete nielen problémom so zubami, ale aj položíte základy pre zdravie ich chrupu v budúcnosti.

  • Gázový štvorec je prvý nástroj ústnej hygieny batoliat. Princípom je mokrý gázový štvorček, ktorým jemne utriete dieťaťu ďasná. Dieťa si zvykne na pravidelný kontakt v ústnej dutine.
  • Prvá zubná kefka je vhodná už pri prerezaní prvého mliečneho zúbka. Vhodnou voľbou je i silikónový náprstok s masážnou plochou pre stimuláciu zubných ďasien.
  • Prvá kefka so štetinkami je vhodná pre deti od dvoch až troch rokov. Dieťa chce počas tohto obdobia vykonávať činnosti samé, čo platí aj o čistení zubov. Nezabudnite však deťom zúbky dočisťovať.
  • Prvé použitie pasty je vhodné až vtedy, keď si vie vaša ratolesť sama vypláchnuť ústa. Tým sa vyvaruje nadmernému prehĺtaniu zubnej pasty s obsahom fluoridu.

Aké zubné pasty sú pre deti najlepšie?

  • Zubné pasty bez fluoridu sú vhodné pre deti, ktoré si zubnou pastou nielen čistia zuby, ale ju aj sem-tam prehltnú. Fluoridy majú pri pravidelnej konzumácií negatívne účinky na detský organizmus. Je preto dôležité zaobstarať deťom vlastnú detskú zubnú pastu, ktorá je určená pre ich vek a má taký obsah fluoridov, ktorý deťom neškodí.
  • Zubné pasty s fluoridom sú určené predovšetkým pre staršie deti, pri ktorých už nehrozí ich konzumácia. Fluorid chráni zubnú sklovinu, a tým pomáha v prevencií pred zubnými kazmi.

Návšteva detského zubára

Prvá návšteva stomatológa s dieťaťom slúži na oboznámenie sa s prostredím a úkonmi, ktoré preventívna prehliadka obnáša - otváranie úst, ich prezeranie, poklopávanie, kontrola ďasien, kontrola postavenia a prerezávania zubov. Rodičia sú oboznámení o tom, ako by malo prebiehať čistenie a starostlivosť o mliečne zuby.

Preventívne prehliadky u detského zubára sú dôležité aj z hľadiska detskej psychiky, eliminácie strachu zo zubára a taktiež informovanosti dieťaťa, že zubár nevykonáva len bolestivé zákroky. Pomôcť môžu aj rodičia, ktorí si zuby nechajú lekárom vyšetriť, a tak deťom ukazujú, že zubár je tu pre ich dobro a netreba sa ho báť. Preventívne prehliadky pacientov do 18 rokov je ideálne podstúpiť dvakrát do roka. Hranica určujúca prvú návštevu u stomatológa prakticky neexistuje, avšak je optimálne nejakého vyhľadať po prvých narodeninách.

Liečba kazov na mliečnych zubov a profylaxia (prevencia)

Prevencia zubných kazov spočíva predovšetkým v pravidelných zubných prehliadkach, správnej zubnej hygiene a taktiež stravovacích návykoch.
Pečatenie zubov je v preklade ochrana žuvacích plôch špeciálnym materiálom. Pečatia sa predovšetkým zadné zuby, keďže prichádzajú do kontaktu s potravou najčastejšie. Proces pečatenia je úplne bezbolestný.

Liečba zubných kazov je častým dôvodom prvej návštevy detského zubára. V prípade malých kazov, oparov či áft, je možné využiť bezbolestné ošetrenie ozónom.

V Schill Dental Clinic prikladáme detským zúbkom potrebnú dôležitosť. Zakladáme si na vzájomnom vzťahu malého pacienta a zubného lekára, vďaka ktorému sa bude dieťa na zubnú prehliadku tešiť. Našim zámerom teda nie je len ošetrenie zúbkov, ale aj eliminácia strachu zo zubného lekára. Starostlivosť o zuby je investíciou do budúcnosti a pri deťoch to platí dvojnásobne. Informujte sa o možnostiach ošetrenia a Objednajte svoje deti už dnes.


Objednať
teraz

OBJEDNÁVKA

Vyberte si kliniku

Bratislava

+421 (0) 2 5464 7417
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: +421 (0) 903 280 280

vylpňte formulár a my sa Vám ozveme

Zaslaním vyplneného formuláru beriete na vedomie, že spoločnosť Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o., Schill Dental Clinic Košice s.r.o. a Schill Dental Clinic Praha s.r.o. budú spracúvať Vaše osobné údaje výhradne za účelom vybavenia Vašej objednávky.
 
Zároveň naše spoločnosti pristupujú k ochrane Vašich osobných údajov seriózne a preto upriamujeme Vašu pozornosť na Poučenie dotknutej osoby, kde sa dozviete kompletné informácie o Vašich právach a spôsobe spracúvania Vašich osobných údajov.