Tabletky proti bolesti zubov sú len náplasťou na problém

Bolesť zubu či už ako následok zubného kazu, infekcie v ústnej dutine, prípadne v dôsledku zanedbanej dentálnej hygieny (zväčšené množstvo zubného kameňa a následná citlivosť ďasien) je spravidla sprevádzaná úžívaním a nadužívaním neopioidných analgetík (NA). Takzvané tabletky proti bolesti zubov sú v očiach pacientov istotou, ktorá zabezpečuje tlmenie a potláčanie príznakov bolestivého problému. Bolesť zubov je obzvlášť bolesťou, ktorá sa môže prejavovať i bolesťou hlavy, horúčkou či opuchom. Lieky potláčajúce bolesť sú tým, po čom pacient siaha najčastejšie. Čo sa však skrýva za ich účinkom?

Vznik bolesti a jej význam

Signalizátory, vďaka ktorým je zabezpečená doprava jednotlivých nervových vzruchov do centrálnej nervovej sústavy, sa nazývajú nociceptory. Tieto ‘detektory’ sú rozmiestnené po celom tele a výnimkou nie je samozrejme ani oblasť ústnej dutiny. Mediátori bolesti, teda chemické látky ako sú prostaglandíny, leukotriény či tromboxány oznamujú poplach pre imunitu a oznamujú bolesť ako ju poznáme. Ich produkciu má na svedomí enzým Cyklooxygenáza. Sprievodným symptómom bolesti môže byť i horúčka či opuch, ktorý je dôsledkom podráždenia, a prípadného následného zápalu tkanív. Príčiny bolesti zubov bývajú rôznorodé,preto samodiagnostiku nikdy neodporúčame. Prehliadka u zubného lekára je istotou.

Význam bolesti je mnohokrát podceňovaný. Bolesť má však veľký klinický význam z hľadiska signalizácie porúch funkcií fyziologických procesov, ktoré sú pre vaše telo prirodzené. V praxi to znamená, že bez bolesti by sme nemali možnosť zistiť či sa naše telo nenachádza v možnom nebezpečenstve. Bolesť je teda jedným z prvotných signalizátorov zhoršujúceho sa zdravotného stavu.

Ako fungujú tabletky proti bolesti?

Tabletky proti bolesti fungujú na princípe prerušenia nervových vzruchov vedúcich z činnosti enzýmu Cyklooxygenáza. Blokovanie činnosti tohto enzýmu má za následok optimálne (bezbolestné) pracovanie nervov, avšak bez aktivovaných mediátorov bolesti, ktoré by robili danú oblasť senzitívnu. Výsledkom je teda utlmenie akútnej bolesti.

Tabletky proti bolesti zubov v tehotenstve

Akútna bolesť sprevádza i stav tehotenstva. Bolesť chrbta, hlavy či bolesť zubov je častým prejavom fyziologických zmien, ktoré prichádzajú spolu s graviditou. Pri užití medikamentov proti bolesti v tehotenstve taktiež v tele prebiehajú fyziologické zmeny a tie môžu mať nežiadúci efekt. Výnimkou nie sú ani rôzne byliny či výživové doplnky, ktoré môžu plodu uškodiť rovnako ako analgetiká.

Analgetiká, ktoré patria do kategórie dostupných, voľnopredajných liekov spravidla predstavujú nebezpečenstvo pre plod, ako i pre matku, bez ohľadu na štádium tehotenstva. Tabletky proti bolesti zubov v tehotenstve, či tabletky všeobecne, musia byť konzultované s ošetrujúcim lekárom či špecialistom. Rovnako to platí i o bylinách či výživových doplnkov.

Tabletky proti bolesti zubov v tehotenstve majú priamy vplyv i na pôrod a plod všeobecne. Ako sme vyššie ozrejmili, princíp na ktorom pracujú tabletky od bolesti je založený na blokovaní činnosti Cyklooxygenázy. Jedinou funkciou cyklooxygenázy nie je len spolupráca s receptormi bolesti, ale i ochrana žalúdku, a tým spojenej imunity, a najmä maternice.

Cyklooxygenáza sa stará o sťahy a priebeh pôrodu, ktorý kľúčový ako pre novorodenca, tak i pre matku. V organizme plodu vplýva tento enzým na správny krvný obeh plodu a tým uľahčuje prípravu na samotný akt pôrodu. Práve blokovanie tohto enzýmu so sebou prináša problémy pri pôrode, nehovoriac o zníženej obranyschopnosti matky. Z tohto dôvodu je použitie analgetík počas tehotenstva skutočne rizikovým krokom, ktorú je nutné konzultovať s odborníkom.

Tabletky proti bolesti pre deti

Ani deti a dospievajúca mládež sa nevyhne problémom s chrupom, ktorých sprievodným symptómom je intenzívna bolesť. Utlmenie bolesti vo forme tabletiek sa zdá byť ako šikovné riešenie. Tak ako pri dospelých, netreba zabúdať, že utlmujete symptóm no neodstraňujete príčinu.

Pokiaľ sa však naskytne situácia, kedy dieťa pobolieva zub, je nutné mať na pamäti, že voľne dostupné analgetiká sú rozdelené na niekoľko kategórií a stupňov (viac tu). Medzi inými zámerne aj na kategórie pre deti a pre dospelých. Podávanie liekov s väčšou koncentráciou aktívnych látok je pre dieťa nebezpečné a pre organizmus zaťažujúce. Siahnite teda len po analgetikách, ktoré sú určené práve pre vaše dieťa. Čo sa týka formy analgetík existujú aj tekuté alternatívy, najmä ak má dieťa problém s prehĺtaním tabliet.

 Nezabúdajte, že tabletky proti bolesti zubov neriešia príčiny bolestí. Majú vám hlavne pomôcť prekonať akútny stav potlačením nepríjemných symptómov (príznakov) príčiny. Z dlhodobého hľadiska tak niesú vhodným riešením vášho problému. Daňou, ktorú si vyberá časté užívanie analgetík je najmä oslabenie imunity ústnej dutiny či celkovej obranyschopnosti ľudského organizmu. Nezanedbaná starostlivosť o chrup a ústnu dutinu v kombinácii s pravidelnými preventívnymi prehliadkami u vášho zubára sú základným predpokladom k zdravému chrupu, ktorý si viac nevyžaduje, zbytočnú dávku tabletiek proti bolesti.


Objednať
teraz

OBJEDNÁVKA

Vyberte si kliniku

Bratislava

+421 (0) 2 5464 7417
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: +421 (0) 903 280 280

vylpňte formulár a my sa Vám ozveme

Zaslaním vyplneného formuláru beriete na vedomie, že spoločnosť Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o., Schill Dental Clinic Košice s.r.o. a Schill Dental Clinic Praha s.r.o. budú spracúvať Vaše osobné údaje výhradne za účelom vybavenia Vašej objednávky.
 
Zároveň naše spoločnosti pristupujú k ochrane Vašich osobných údajov seriózne a preto upriamujeme Vašu pozornosť na Poučenie dotknutej osoby, kde sa dozviete kompletné informácie o Vašich právach a spôsobe spracúvania Vašich osobných údajov.