Môže byť zápach z úst spôsobený pokazeným zubom

Zápach z úst (Halitóza) môže byť spôsobený hneď niekoľkými faktormi. Mnoho pacientov si zápach z úst neuvedomuje, čo je spôsobené prirodzenými vlastnosťami ľudského tela a reflexom, ktorý zamedzuje uvedomovanie si vlastných pachov. Rovnako to platí i v prípade pachov zakotvených v ústnej dutine. Nemusí sa však vždy jednať o dlhodobý problém, ktorý je nutné riešiť zákrokmi stomatologického lekára. Vo väčšine prípadov dokáže pomôcť obyčajná úprava hygienických návykov.

Čím môže byť spôsobený zápach z úst?

1. Potraviny, cigarety a liečivá

Ako sme poznamenali vyššie, halitóza má mnoho spúšťacích faktorov. Počnúc od vysychania ústnej dutiny až po cesnakovú polievku. V prvom rade je nutné zistiť pôvod nepríjemného zápachu. Problémy so zápachom úst pri konzumácií aromatických potravín ako je cibuľa, syr, mlieko či cesnak, sú prirodzené. Pri cesnaku sa pach prenáša nie len z ústnej dutiny, ale i z potných žliaz, kedy je zápach takmer identický.

Lieky sú ďalším najčastejším faktorom spôsobujúci zápach z úst. Pokiaľ pacient užíva lieky na pravidelnej báze, alebo sa zápach z úst objavil pri tabletkách, ktoré nie sú určené na dlhodobé užívanie, je možné ich po konzultácií s lekárom vysadiť. Primárnym problémom zápachu z úst je najmä etického charakteru, kedy je zápach z úst nechceným javom a znižuje tak sebavedomie človeka. Halitózu spôsobenú liečivami môžu mať na svedomí látky ako sú betel, dusitany, dimetylsulfoxid, chloralhydrát, chemoterapeutiká, amfetamíny, ale i fenotiazíny.

Fajčenie spôsobuje niekoľkohodinový zápach z úst, spôsobený len pôsobením zápachu z cigariet. Fajčenie cigariet a zápach z úst má však viacero podôb. Parodontické vačky, ktoré sú charakteristické i svojím zápachom môžu byť spôsobované práve fajčením.

V prípadoch, kedy je zápach z úst otázkou užitia potravín, liečiv či cigariet sa zápach z úst nelieči ambulantným typom liečby. Po ambulantnej liečbe sa siaha v prípadoch, kedy haltitóza neustále pretrváva, v priebehu dňa sa zhoršuje a nie je možné ju zvrátiť ani ústnou hygienou, ako napríklad pri parodontálnych vačkoch spomenutých vyššie.

2. Sucho v ústach

Voda je potrebná pre správnu funkciu ľudského organizmu a má značný vplyv i na deje prebiehajúce v ústnej dutine. Rovnako to platí i o zápachu z úst, ktoré môže byť čiastočne spôsobené suchom v orálnej dutine. Ako sme uviedli vyššie, tvorba zápachu z úst je vytváraná baktériami, ktoré vytvárajú zapáchajúce plyny. Tie sa v konečnom dôsledku prejavujú ako zápach z úst.

Nemusí sa nutne jednať len o nedostatočný príjem tekutín počas dňa. Problémom môže byť i nočné spanie, kedy pacient spí s otvorenými ústami, chrápe a pritom ústna dutina jednoducho vysychá. Taktiež môže byť za zápachom znížená produkcia slín.

Sliny slúžia ako prečisťovací aparát zubnej dutiny a keď ich produkcia klesá, priamoúmene klesá i čistiaca schopnosť slín, následkom čoho sa v ústnej dutine množia rôzne baktérie.

Okrem vyššie spomínaných príčin môže byť príčinou problémov s vysychaním i užitie liekov a taktiež sa môže objavovať ako syndróm viacerých ochorení.

3. Gastroenterologické problémy

Problémy gastroenterologického charakteru sú ďalšou príčinou spôsobujúcou halitózu. Medzi problémy, ktorých následkom je zápach z úst sú najmä rôzne baktérie, najčastejšie však Helicobacter pylori. Ďalej sem však môžeme zaradiť reflux( Gastroezofageálny reflux je jav, pri ktorom dochádza k návratu žalúdočného obsahu do pažeráka.), poškodenia obličiek, ohrozenie funkcií pečene či civilizačné choroby, ako je napríklad cukrovka. Zápach z úst ústiaci z problémov so žalúdočným traktom sú riešené predovšetkým v gastroenterologickej ambulancií.

4. Nesprávna zubná hygiena

Čistenie jazyka či správna starostlivosť o medzizubné priestory by mali byť prirodzenou súčasťou vašej každej orálnej hygieny. Najčastejším spôsobom a ústím zápachu z úst je práve zanedbaná ústna hygiena a s tým spojené problémy. Pokazené zuby, či iné defekty orálnej dutiny ako dôsledok nesprávnej alebo nedostačujúcej zubnej hygieny sú taktiež dôvodom, kedy sa môže prejaviť zápach z úst.

Halitóza je jedným z prejavov ľudského organizmu a vo väčšine prípadov sa jedná o príznak poškodeného zdravia, či už vo forme gastroenterologických problémov, alebo pokazených zubov.

Práve ústna hygiena je spôsobom, ako sa môže pacient účinne vyvarovať nepríjemnému dychu z úst. Na povrchu zuba-zubnej sklovine sa totiž počas dňa usádza zubný povlak, ktorý je kašovitou zmesou baktérií a zvyškov potravy. Prirodzenou vlastnosťou biologických procesov je rozklad organických častí, čo platí aj v prípade rozkladania potravy v ústach.

5. Zmeny zdravotného stavu

Zápach z úst nemusí byť len prejavom nedostatočnej hygieny zubov, ale i zmeny zdravotného stavu indikovaného na jazyku sa hromadiacimi baktériami. Biely povlak na jazyku a zápach z úst sú častými prejavmi takéhoto bakteriálneho pôvodu. V takomto prípade odporúčame navštíviť lekára.

Zápach z úst - ako mu predísť?

  • Dodržiavaním ústnej hygieny ( Zubná kefka, Medzizubné kefky, Škrabka na jazyk, zubná niť)

  • Pravidelnou dentálnou hygienou u odborníka (Dôkladné odstránenie zubného kameňa a zubného povlaku zo zubov)

  • Dostatočný príjem tekutín

  • Pravidelné preventívne zubné prehliadky u svojho zubného lekára

  • Včasné odstranenie zubných kazov a defektov ústnej dutiny


Objednať
teraz

OBJEDNÁVKA

Vyberte si kliniku

Bratislava

+421 (0) 2 5464 7417
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: +421 (0) 903 280 280

vylpňte formulár a my sa Vám ozveme

Zaslaním vyplneného formuláru beriete na vedomie, že spoločnosť Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o., Schill Dental Clinic Košice s.r.o. a Schill Dental Clinic Praha s.r.o. budú spracúvať Vaše osobné údaje výhradne za účelom vybavenia Vašej objednávky.
 
Zároveň naše spoločnosti pristupujú k ochrane Vašich osobných údajov seriózne a preto upriamujeme Vašu pozornosť na Poučenie dotknutej osoby, kde sa dozviete kompletné informácie o Vašich právach a spôsobe spracúvania Vašich osobných údajov.